هنر زنده‌ ماندن در شرایط اضطراری(4)

ساختن اسکلت پناهگاه:

دو شاخه درخت را به حالت ضربدر قرار دهید که در بالا به یکدیگر نزدیک باشند و در انتها در حدود دو متر از هم فاصله داشته باشند، سپس پایه‌های آنها را در زمینی که قبلا گود کرده‌اید محکم قرار دهید و اطراف آن را بپوشانید.

حال شاخه‌هایی را که برای دیواره پشت فراهم کرده‌اید به طور مورب روی یکی از پایه‌ها قرار دهید. آنها را می‌توانید به کمک ریسمان، طناب، میخ و ... به هم متصل کنید و در صورت نبودن این وسایل می‌توانید با استفاده از ترکه‌های نازک و الیاف گیاهان (پوست شاخه‌های نازک درخت سبز، نی، خزه، برگ نخل و یا هر آنچه در دسترس است) آنها را به هم متصل کنید. سقف این پناهگاه را می‌توانید با کمک شاخه‌های برگ‌دار، سرخس، و حتی گِل بپوشانید. البته پوشش گِل، کار ساده‌ای نیست. برای پوشاندن سقف باید ابتدا قسمت پایین را بپوشانید، سپس به سمت بالا بروید. هر وسیله‌ای را که در پایین می‌گذارید باید از آنچه در بالای سقف می‌گذارید ضخیم‌تر باشد، تا اگر باران ببارد آب راحت‌تر و سریع‌تر فرو بریزد.

پناهگاه را استادانه بسازید

شاید روز اول، شخص اشک بریزد. اما اگر روز دوم شود باید روحیه خود را قوی کند و تا آنجا که ممکن است پناهگاه خود را نیز قوی و محکم بسازد تا باد آن را خراب نکند. ورودی آن نیز باید برخلاف جهت باد باشد تا بتوان به راحتی، آتشی را جلوی پناهگاه روشن کرد و باد شعله را از آن دور سازد.

ریسمان‌بندی یا طناب‌پیچی

برای این کار می‌توان از شاخه‌های تازه و نرم استفاده کرد یا از نی یا ریشه‌های صنوبر، حتی شاخه‌های محکم درخت غان یا با استفاده از ترکه‌های بید و یا جگن این کار را انجام داد.

برای ساختن چنین پناهگاهی نیازی به چاقو نیست، فقط باید شاخه‌ها را بشکنید.

توجه:

زمانی که قصد دارید ساختن چنین پناهگاهی را در حالت عادی، تمرین کنید مراقب مالک چوب‌ها باشید. هیچ‌کس علاقه ندارد کسی چوب‌های درختانش را ببرد. پس به دنبال شاخه‌های شکسته و چوب‌هایی باشید که روی زمین افتاده است.

جایگاهی برای خواب درست کنید:

با استفاده از برگ‌های سوزنی کاج، خزه خشک، شاخه‌های نرم و سبز، علف و یا خار بوته‌ها می‌توانید بستری بسازید که مانند تشک اسفنجی نرم باشد. در طول روز که هوا خوب است از پناهگاه استفاده نکنید. در فصل تابستان هم بدون استفاده از کیسه خواب از پناهگاه استفاده کنید. پناهگاه را به گونه‌ای بسازید که اگر چند شب مجبور شدید در آن مکان باشید، قابل استفاده باشد. و حال که باید برای مدتی در این مکان باشید از غذاهای طبیعی استفاده کنید.

/ 0 نظر / 29 بازدید