هنر زنده‌ ماندن در شرایط اضطراری(1)

هر گاه عزم سفر می‌کنیم تا در گستره‌هایی چون کوهستان، بیابان و جنگل اوقاتی را به سر ببریم این امید را داریم ک سالم و تندرست به خانه بازگردیم. اما گاه ممکن است با خطرات و مشکلاتی ناخواسته و یا پیش‌بینی نشده روبه‌رو شویم که جان ما را تهدید به نابودی کند.

اما حوادث را می‌توان پیش‌بینی کرد و نیز می‌توان پیش از وقوع حادثه، خود را برای رویارویی با آن آماده ساخت. «هنر زنده ماندن» در مواقع اضطراری به این معنا است که بدانیم در هر جا چه حوادثی ممکن است در کمین ما باشد، و از قبل برای ایمن بودن در مقابل این حوادث آماده باشیم.

در این نوشتار، شما را با مواردی آشنا خواهیم کرد که ممکن است روزی واقعا اتفاق بیفتد. پس به آنچه در پی می‌آید به طور جدی توجه کنید. درست مثل اینکه حادثه قرار است فردا اتفاق بیفتد. توصیه‌ها را بسیار جدی بگیرید. بکوشید، آنها را چنان بیاموزید که همیشه در خاطر شما باقی بمانند.

برای این کار آنها را چندین بار تمرین کنید و هر گاه یکی از موارد را کاملا فرا گرفتید، مورد بعدی را به کار ببندید.

به یاد بسپارید در مواقع اضطراری اگر بدانید، «چه باید بکنید» مطمئنا زنده و سلامت خواهید ماند. اما اگر در لحظات ناخوشایند و اضطراری آرامش خود را از دست بدهید، چه بسا خود را بیشتر گرفتار حادثه خواهید کرد، و با ناآرامی به خود و اطرافیان صدمه خواهید زد. حال آنکه می‌توانید با به کارگیری تجربیات تمرینی خود در موارد اضطراری جان خود و اطرافیان را نجات دهید، و تا رسیدن کمک و یا رسیدن به محل امن از خود و آنها به خوبی مراقبت کنید. همیشه به خاطر بسپارید، هنگام وضعیت اضطراری دچار هراس نشوید و خونسردی خود را حفظ کنید. مطمئن باشید اگر بدانید «چه باید کرد» مطمئنا بهترین عمل را انجام خواهید داد.

حال بیایید دستورات داده شده را گام به گام دنبال کنیم. بیش از هر چیز باید بدانیم زمانی که در کوهستان، بیابان و یا جنگل هستیم، هرگز، هرگز و هرگز حیوانات را نباید بکشیم. مگر اینکه واقعا جانمان در خطر بوده و ناچار به این کار باشیم. (گذشته از کراهت قتل یک جانور، باید بدانیم، هیچ چیز خطرناک‌تر از تعقیب شدن توسط یک حیوان زخمی یا جفت خشمگین او نیست.)

/ 1 نظر / 31 بازدید
طباطبایی

کتاب هنر زنده ماندن در شرایط سخت در 5 جلد (یک دایره المعارف کامل) مورد استفاده براي طبيعت دوستان، گردشگران، نيروهاي نطامي و اساتيد و مربيان كوهنوردي آموزش بهداشت و درمان در شرایط سخت آموزش تهیه آب, آتش, تله گذاری, پناهگاه, ساخت لوازم مورد نیاز در طبیعت آموزش جهت یابی, قطب نما, علامت دهی, استتار, خطرات تولید شده توسط بشر آموزش عبور از مناطق جنگلی, سردسیر, بیابانی, دریا و رودخانه آموزش حیوانات خطر ناک و شناخت گیاهان خوراکی و سمی و آموزش گره ها و بسیاری مطالب جذاب دیگر تدوين از سيد عبدالحسين جهانبخت www.zagrosworld.com