هنر زنده‌ ماندن در شرایط اضطراری(3)

چگونه حفره برفی بسازیم؟

به سادگی با استفاده از برف، پناهگاه گرم بسازید. نیازی نیست که پناهگاه شما نمونه‌ای از کلبه اسکیموها یا خانه‌های برفی با ساختمانی پیچیده باشد. بلکه فقط با تعبیه سوراخی زیرزمینی به یک حفره بزرگ، شما دارای یک پناهگاه خواهید شد. اما حفره را بیش از حد لازم بزرگ نکنید. چون در حفره کوچک برفی، زودتر گرم می‌شوید. به هنگام حفر گودال، زیرپوش و لباس‌های رو را از تن بیرون کنید چون اولا بدنتان عرق می‌کند و در نتیجه لباس‌هایتان خیس می‌شود، ثانیا برفی که در اثر حفر گودال به اطراف پراکنده می‌شود آنها را مرطوب می‌کند و همچنین لباس اضافی سبب خستگی بیش از حد می‌شود و انرژی را به هدر می‌دهد.

با چه وسیله‌ای گودال را باید حفر کرد؟ بدیهی است که نمی‌توانید به دنبال بیل بگردید. بلکه وسیله‌ای مانند شاخه درخت یا استخوان بزرگ می‌تواند موثر باشد و اگر تبر دارید با تبر یخ‌شکن یا تبر صخره‌نوردی.

برای ساختن پناهگاه یا غار برفی، چهار ساعت باید وقت گذاشت ضخامت دیوارها و سقف حداقل باید 70 سانتی‌متر باشد. درجه برودت بهترین کمک است برای عایق‌بندی و چسبیدن دیوارها به یکدیگر.

مسیر ورودی پناهگاه برفی در بالای آن قرار دارد. برف‌های تراشیده شده را از درون حفره بیرون بریزید ولی برای آسان شدن کار، ابتدا آنها را به صورت قطعات فشرده درآورید سپس آنها را بیرون ببرید. سقف پناهگاه را به کمک شاخه یا سر تبر یخ‌شکن صاف کنید تا سقف فرو نریزد.

برای نشستن می‌توانید با انباشتن برف‌ها بر روی هم نیمکت درست کنید همچنین با عبور دادن یک شاخه از میان سقف پناهگاه هواکش درست کنید که بسیار لازم است.

اگر پناهگاه برفی شما پشت به درخت است به آرامی روی زمین بخزید و به زیر درخت بروید و درون توده برفی را حفر کنید. و آرام، آرام آن را بزرگ و بزرگ‌تر کنید و برای بالای این حفره سقفی درست کنید.

زنده ماندن در کلبه برفی

کلبه یا پناهگاه برفی بسیار گرم‌تر از آن است که تصورش را می‌کنید. برف عایق محافظ و بسیار خوبی است. به شرط آنکه هواکش آن را درست بسازید.

برای نشستن می‌توانید وسایل خود را روی نیمکت برفی بگذارید و روی آن بنشینید. و یا روی لباس‌های اضافی و در صورت همراه داشتن روزنامه روی آنها، در این پناهگاه نیازی نیست که همه لباس‌هایتان را بپوشید.

حتی در این کلبه برفی می‌توانید غذای خود را گرم مصرف کنید. سعی کنید وسایل خود را خشک نگاهدارید و مراقب تبر و هواکش کلبه برفی باشید و مطمئن باشید که تبر یا شاخه درخت در محل خود مستحکم شده‌اند، زیرا اگر تبر در جای خود محکم نباشد سقوط می‌کند و سبب ریزش سقف کلبه برفی می‌شود.

/ 1 نظر / 28 بازدید