هنر زنده‌ ماندن در شرایط اضطراری(2)

شگردهای حفظ حیات همیشه آخرین طرح دفاعی هستند، چه بخواهید با استفاده از شیشه عینک آتش روشن کنید و یا در صورت خراب شدن چادر ناچار باشید شب را در حفره‌ای برفی بگذرانید. با توجه به آگاهی شما از شگردهای حیاتی، باید بدانیم به هنگام بروز بحران چه اتفاقی خواهد افتاد. پیش از هر چیز شما نیاز به یک جعبه حیاتی دارید. این جعبه، حاوی کیسه پلاستیکی، شمع، کبریت، چاقو، مواد غذایی، طناب و مفتول سیمی است.

در مواقع اضطراری، این جعبه برای شما حکم دروازه‌بانی را دارد که به هنگام قرار گرفتن در وضعیت پنالتی، می‌تواند با دقت بسیار شما را از موقعیت بدی که به خاطر بی‌مبالاتی و یا بدشانسی در آن قرار گرفته‌اید، نجات دهد.

جعبه حیاتی را همیشه همراه داشته باشید و در تمام مسیر به خوبی از آن مراقبت کنید و پیش از آنکه واقعا به آن احتیاج داشته باشید، در آن را باز نکنید.

وسایل مورد نیاز برای درست کردن جعبه حیاتی:

یک جعبه تهیه کنید، اشیاء مورد نیاز را در آن کاملا جاسازی کنید. سپس در قوطی را به وسیله نوار چسب پلاستیکی رنگی محکم ببندید. تا غیرقابل نفوذ بشود. این قوطی یا جعبه حیاتی را در کوله‌پشتی بگذارید. داخل این جعبه را باید با وسایل زیر پر کنید:

کیسه بزرگ نایلونی سبک در ابعاد 1×2 متر: تا بتوانید در آن جای بگیرید و در صورت بروز بحران و هوای بد، شب را در آن بگذرانید.

کبریت: تعدادی چوب کبریت را در یک کیسه کوچک نایلونی بگذارید. پیش از این کار می‌توانید چوب کبریت‌ها را با فرو کردن در شمع مذاب یا لاک بی‌رنگ ضدآب کنید. چوب کبریت‌ها را سر و ته در کنار هم قرار دهید تا خطر بروز هر حادثه‌ای را به حداقل برسانید. یک قطعه کاغذ سمباده زبر یا بخش سمباده‌ای قوطی‌کبریت را به در جعبه حیاتی خود بچسبانید. تا به کمک آن چوب کبریت را روشن کنید.

شمع: یک قطعه شمع را برای ایجاد روشنایی در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و در قوطی بگذارید.

طناب: محکم و نازک از جنس پلاستیک که با دقت جمع شده باشد.

مفتول سیمی: برای کار گذاشتن تله خرگوش، مفتول را محکم به دو هم بپیچید، تا فضای زیادی اشغال نکند.

چاقو: از جنس فولاد ضدزنگ، تاشو و اندازه این چاقو باید کوچک باشد و به راحتی بتوان با کمک ناخن شست آن را باز کرد. حتی با انگشتان خیس و سرد و گل‌آلود، با توجه به اینکه در هوای سرد و مرطوب ناخن‌ها نرم می‌شوند.

آینه علامت دهنده: این آینه می‌تواند، درپوش جعبه تجهیزات باشد، که مرکز آن را سوراخ کرده باشید. همچنین می‌تواند فلزی براق و دو رویه باشد. سوراخ درپوش را باید به وسیله نوار چسب پلاستیکی مسدود کنید.

خوراکی برای مواقع اضطراری: این خوراکی باید کم‌حجم و پرانرژی باشد، مانند شکلات، یک قطعه کیک (بدون خامه)، گردو، فندق، کشمش و خرما. این نوع خوراکی‌ها را نمی‌توان به میزان زیاد همراه داشت اما مقدار کم آنها به شما کمک می‌کند بتوانید، تا زمان یافتن خوراک مناسب دچار مشکل نشوید.

اگر جعبه حیاتی خود را از دست بدهید، چه می‌توانید بکنید؟

پاسخ ساده است: با هر آنچه که در اطراف یافت می‌شود، یکی بسازید.

چاقو ندارید؟

لبه ناهموار و دندانه‌ای در قوطی کنسرو را با کمک تکه سنگی صاف کنید تا تبدیل به ورقه‌ای با لبه تیز و اره مانند بشود.

مواد خوراکی ندارید؟

باید گیاهان خوراکی، گوشت شکار، یا ماهی پیدا کنید.

پوشش برای محافظت ندارید؟

با کندن حفره‌ای در برف یا قرار دادن شاخه‌های نازک بر روی کنده درخت، پناهگاه موقت بسازید.

کبریت برای افروختن آتش ندارید؟

از شیشه‌های عینک مخصوص چشم دوربین استفاده کنید. حتی یک قطره آب هم می‌تواند نور را روی کاغذ یا شاخه درختان متمرکز کرده و مانند یک ذره‌بین عمل کند.

قطب‌نمای خود را گم‌ کرده‌اید؟

از خورشید و ساعت مچی استفاده کنید.

برخی از این شگردها را در ادامه این نوشتار توضیح خواهیم داد.

به یاد بسپارید جعبه حیاتی مانند یک شش اضافی است که به هنگام بروز بحرانی واقعی، هوای تنفسی شما را فراهم می‌کند.

سعی کنید آنچه را که ندارید، فی‌البداهه از هر چه در دسترس شما قرار دارد، آنچه را که نیاز دارید، بسازید.

/ 0 نظر / 26 بازدید